Poks

Eesti poksi algdaatumeid:

1910 peeti Tartus spordiseltsi Aberg peol Eesti esimene avalik poksidemonstratsioon;

1920 toimusid Tallinnas esimesed poksitreeningud;

1921 korraldati Tallinnas esimesed ametlikud poksivõistlused;

1923. aasta 17.–18. novembril toimusid esimesed ametlikud Eesti meistrivõistlused poksis, neid kuupäevi loetakse ala ametlikuks alguseks võistlusspordina.

Millal ja kus võis olla Pärnumaa poksispordi sünd, ei ole seni selge. Küll aga võib väita, et poksiga tegeldi Pärnumaal edukalt peamiselt Pärnus ja Sindis. Pärnus asutati 1921. aastal spordiselts Tervis, mis õige pea oma spordialade sekka ka poksi võttis. Võib-olla toimus midagi ka Mõisakülas, Vändras, Kilingi-Nõmmes ja mujal, aga selliste andmete peale pole nende ridade kirjutaja sattunud.

Ilmselt jõudis 1920ndate alguses demonstratsioonesinemisi Pärnussegi, sest peagi hakati siin juba võistlusi korraldama. Nii tuli ilmselt kõigi aegade nimekaim Pärnus sündinud poksija Roman Kuura (8.8.1906 – 11.7.1941) noorteklassis 1924. aastal Pärnumaa meistriks.

Roman Kuura asus täisealiseks saades elama ja treenima Tallinna. Teda olla peaaegu igal varahommikul nähtud raske seljakotiga Nõmme liivaluidetes jooksmas ja õhtul poksisaalis treenimas. Peagi räägiti temast kui lootustandvast poksijast ja 1927. aastal II Eesti-Soome maavõistlusel oli suurimaks üllatuseks Roman Kuura võit keskkaalus (kuni 73 kg) põhjanaabrite tolleagse nimekaima poksija Väino Ekströmi üle.

Oma parimad võistlused pidas Tallinna Poksiklubi esindanud Kuura keskkaalus, aga tuli neljal korral (1928–1929, 1931–1932) Eesti meistriks hoopis poolraskekaalus (80 kg). 1930. aastal võistles Roman Kuura Budapestis Euroopa III meistrivõistlustel, kus kaotas esimese matši tehnilise nokaudiga kolmandas raundis rootslasele John Anderssonile, kes pälvis hiljem pronksmedali. Üldse pidas Roman Kuura poksiringis aastail 1922–1933 182 matši, millest võitis 164. Eesti koondisse kuulus Kuura maavõistlusel soomlastega neli korda ja võitis neist kohtumistest kolm.

1930. aastal valiti Roman Kuura Eesti parimaks poksijaks. Samal aastal toimus esimene Eesti parimate sportlaste valimine ja Roman Kuura sai rahvahääletusel Elmar Rähni, Voldemar Väli, Evald Tipneri ja Julius Tiisfeldti järel viienda koha.

Kuura võistlusviis oli omapärane. Tema võistlusi näinud rääkisid, et oma pikkade kätega tabas ta vastast nagu veskitiibadega ja teist nii julget, kohati isegi hulljulget ja visa võitlejahingega poksijat poldud enne Kuurat Eestis nähtud.

Võistlemise lõpetanud, oli Roman Kuura 1933–1939 poksitreener Soomes, Lätis ja Leedus. 1939. aastal tuli Roman Kuura tagasi Pärnu ja hakkas sünnilinnas poksitreeneriks.

Meisterpoksija surm 1941. aasta 11. juulil oli äärmiselt ootamatu ja mõistetamatu. Detaile ei tea keegi ega tule need ilmselt kunagi välja. Sakslased olid 8. juulil Pärnu jõudnud, Kuura kutsuti juba 9. juulil politseisse ja sealt ta tagasi ei tulnudki. Oli uute okupantide poolt Raeküla metsas maha lastud, haudki jäi teadmata.

Roman Kuura poeg Gunnar Kuura: „Olin siis kuuekuune ja tean nüüd vaid seda, mida ema rääkis. Isa oli Pärnus treener ja kui sakslased ta politseisse kutsusid, läks ta sinna vähimatki ohtu kartmata. Ütles emale – ole rahulik, õhtuks olen tagasi. Aga ei tulnud ja ega keegi ka midagi hiljem teatanud või selgitanud. Lihtsalt kadus, tüki aja pärast hakkas välja imbuma, mis juhtus.

On räägitud, et isa oli varem töölisspordiliiduga seotud ja nii-öelda märgitud mees. Tal oli üks Hispaania kodusõjas käinud sõber, kes rääkis enne sakslaste tulekut, et lendame minema, aga isa olla öelnud, et pole midagi halba teinud ega karda. Otse vastupidi oli, rääkis ema. Enne sakslaste tulekut käis ju punastel hävituspataljonide tegemine ja minu isal kui noortega tegeleval inimesel oli ka kohustus ja vastutus poisid hävituspataljoni viia. Aga tema võttis hoopis oma poksipoisid, nende seas hilisema väga tuntud kohtuniku Heinrich Kurveti, ja peitis sakslaste kohalejõudmiseni ära. Muidugi ta ei kartnud, et midagi võiks juhtuda. Aga mingi hävituspataljoniga seotud paber võis ju sakslastele ette sattuda või ette pandud olla ja ega nemad hakanud uurima, kuidas lood tegelikult olid.

Põhjus, miks minu isaga nii läks, võis aga olla poliitikast kaugel. Isa oli Eesti meister ka võistlustantsudes, andis lisaks poksile ka tantsutunde, oli väga seltskondlik ja populaarne mees. Meeldis muidugi ka naistele ja ema kõrvu kostiski hiljem, et sakslastele kaebas Roman Kuura peale üks Pärnus väga tuntud spordimees, kelle kallimaga isal võis midagi olla. Sõjaaeg, pikka juttu ei räägitud… Aga peategelased olid ikka eestlased omavahel. Sakslased olevat hiljem rääkinud, et küll hakkas ikka eestlaste pealekaebamise läbi üllatavalt palju nõukogude spioone ilmsiks tulema…“

Fašistide mõrvatud poksikuulsuse mälestuseks algatas tema õpilane Heinrich Kurvet Pärnus 21 aastat hiljem mälestusvõistluse. Roman Kuura memoriaali peeti 13 korda aastail 1962–1974. Algataja, 1965. aastal üleliidulise kategooria arbiteriks saanud Roman Kuura õpilane Heinrich Kurvet oli selle võistluse peakohtunik algusest lõpuni.

Roman Kuura mälestusvõistlused korraldati suvel välistingimustes, esimene turniir toimus Pärnus kuurordi klubi ehk ranna kõlakojas, kõik järgmised Kalevi staadionile püstitatud laval, kus nii poksiring kui ka vihma kaitseks kerge katus.

Kuura memoriaal oli kinnitamata andmeil NSV Liidu esimene poksija mälestusele pühendatud võistlus. Esimesel aastal oli osalejaid 21, kolmandal korral 122 ja viiendal mälestusvõistlusel oli poksijaid juba 222 enamikust liiduvabariikidest. Kuura poksivõistlus oli Pärnu läbi aegade suurim poksiüritus, mis meelitas Kalevi staadioni tribüünidele palju publikut. Suvine Pärnu ja hea korraldus tõid ringi mitmeid NSV Liidu koondislasi, isegi Euroopa meistrivõistluste medalimehi, nagu Stasis Strumskis jt.

Mälestusvõistluste peaauhind kuulus II keskkaalu võitjale ja I Roman Kuura mälestusvõistlusel 1962 võitis selle hiljem Pärnu elama asunud Mart Keersalu, kes kordas võitu X memoriaalil 1971. aastal.

Pärnu poksijad on veel kahel korral Roman Kuura mälestusvõistluste esikolmikusse jõudnud: VII memoriaalil oli kolmas Kalju Raudjalg, VIII turniiril sai teise koha kooliaastate järel Pärnust Tallinna kolinud Mati Multram.

Enne sõda pääsesid Roman Kuura kõrval mitmed teisedki pärnakad ja sintlased Eesti poksispordi annaalidesse. Nii tuli 1935. aastal Eesti I raskejõustiku mängudel 54 kg kaalus kolmandaks Eduard-Friedrich Rang ja 62 kg kaalus teiseks E. Jürr, mõlema nime taga oli Pärnu-Viljandimaa. 1939. aasta juunis toimusid Tallinnas Kalevi võimlas Eesti II raskejõustiku mängude poksivõistlused, kus Pärnumaa esindajatest oli Jaan Künnapas 51 kg kaalus kolmas ja August Toomsalu 67 kg kaalus teine.

1939. aasta 4.–5. märtsil korraldati Eesti algajate B-klassi meistrivõistlused, mis on Pärnumaa kontekstis kahe huvitava märgiga. Esiteks peeti need 32 Pärnust, Sindist, Tallinnast ja mujalt osalejaga võistlused Pärnu spordiseltsi Tervis korraldusel (koht teadmata) ja teiseks tulid korraga Eesti poksimeistreiks kolm venda Pärnust või Sindist: Aleksander, Jaan ja August Toomsalu.

Sõja Pärnusse jõudmise eel käis vilgas elu ka Sindi spordiseltsi Kalju poksiringis. Poksi viljelemisega alustati juba aastal 1926, eestvedajaiks olid Mart Mitt ja Jüri Agel.

1932. aastal olid sintlaste edukamad poksijad Künnapas, Nõmm, Soovik, Somson, Saar, Jaanson, Laanson. Sindi pidas poksis maavõistluse Viljandi Tulevikuga.

1933. aastal käis Sindi poksijaid treenimas läbi aegade Eesti tituleerituim poksija, 1936. aasta Berliini olümpia hõbedamees Nikolai Stepulov.

1934. aastal märgitakse ära, et Sindis olid edukad poksijad vennad Künnapased, keda oli koguni viis – Aleksander, Robert, Arno, August ja Jaan.

1935. aastal, juba nõukogude võimu ajal, peeti Sindis Eesti meistrivõistlused.

Põline sintlane, kehakultuuriüliüpilasena kodulinna spordiseltsi Kalju ajalugu uurinud Arno Tänav teab rääkida kohast, kus Sindis poksiti.

„Selle koha, kus praegu seisab Sindi vabriku tühi tsehhihoone, nimi oli vanasti Saiavälja. Läinud sajandi kolmekümnendate kandis hakkas üks ettevõtja sinna tehasehoonet ehitama, aga jõudis vaid võimsa vundamendi teha ja lasi siis rahaga jalga. Jäi üks suur süvend, kus minu isa olla talvel uisutamas käinud. Läks aega, siis pandi sellele süvendile mingi kate või katus, tollele tekkis sammal või muru ja sellel pehmel katusel oli hea poksida. Seal siis Stepulov vendi Künnapasi ja teisi sintlasi treeniski.“

1944. aasta 5. märtsil, seega enne sakslaste minekut ja venelaste taastulekut ehk äreval sõjakevadel peeti Pärnus Eesti noorte poksimeistrivõistlused.

1947. aasta ENSV raskejõustiku spartakiaadil oli Pärnumaa neljas.

1949. aasta 7.-9. mail peeti Pärnus Eesti 26. poksimeistrivõistlused.

1950. aasta veebruaris toimus Tallinnas pealinna Tööjõureservide ja Pärnu Spartaki poksimatš, mille võitsid tallinlased 5:4. Pärnakatest võistlesid Ervin ja Martin Matsi, Robert Suokas, Jaan Hansla, Nikolai Rakitin, Mihkel Pähkel ja Marassov.

Selle matši järel on põhjust pikemalt kirjutada kolmest Pärnu sõjajärgsest poksisuurusest. Kiideti ju pressis tugeva noorte poksijate tuumiku kasvatanud treener Hugo Soaseppa, aga samuti andekat atleeti Robert Suokast ja visa vaimu ning kiire löögiga sintlast Jaan Hanslat.

Hugo Soasepp (aastani 1938 Saasepp) oli sündinud samal 1906. aastal kui Pärnu poksi esimene suur nimi Roman Kuura. Alustas poksimist tallinlasena Nigul Maatsoo (teistel andmetel Peeter Matsovi) juures, oli 1929. aastal kergekaalus Eesti meister ja 1930. aastal hõbe, kuulus poksiklubisse Gong.

Loobunud võistlusspordist, tegutses Hugo Soasepp poksikohtunikuna (vabariiklik kategooria 1954), suurima panuse Eesti spordile andis aga treenerina. 1944–1963 töötas Soasepp poksitreenerina Pärnu Spartakis ja Kalevis ning sellal oli Pärnu Eestis arvestatav poksikeskus. Soasepa nimekamad õpilased olid Robert Suokas, Jaan Hansla, Ervin ja Martin Matsi, Väino Ermel, Arnold Roos, Paavo Põntson, Nikolai Rakitin, aga Vana Soa nagu teda kutsuti, koolist käis läbi sadu Pärnu ja Sindi poisse. Ka hilisem Pärnu Kalevi aseesimees ja jalgpallur Helmut Hunt, sõudjad ja sõudetreenerid Märt Lelle ja Ülo Tölp. Hugo Soasepp töötas treeneriametist pensionile läinuna Pärnu restoranis Tallinn šveitserina ja suri 91-aastasena Pärnus.

Soasepa nimekaim õpilane oli 1932. aastal Karjala-Soomes sündinud ja seitsmeaastasena NSV Liidu ja Soome Talvesõja jalgu jäänuna näguripäevi kogenud Robert Suokas. Lapsepõlve Jaroslavli ja Pärnu lastekodudes veetnud ning seal tugevama eesõiguse mõistega kokku puutunud Suokas ehk omade jaoks Rops läks Pärnus toona algaja treeneri Soasepa treeningutele juba 13-aastasena. Lapsepõlv lastekodudes, haridus ja amet erikutsekoolist, nii sai noore mehe vaim järjest vintskemaks.

1950. aastal sai Suokasest tallinlane, treeneriks Evald Seepere. Edasine tee poksiringis oli järgmine: 1950 ja 1959 Eesti meister, vahepeal rida hõbemedaleid. 1959. aastal sai Suokasest esimene (ja ilmselt viimane) Pärnust kasvanud poksijast NSVL meistersportlane. Robert Suokas tuli kaks korda Spartaki üleliiduliseks meistriks, kuulus aastail 1951–1960 Eesti koondisse, pidas poksiringis 297 matši, millest võitis 264. Suokas suri 2014. aastal Pärnus.

1930. aastal Pärnumaal Sindi lähedal Taalis sündinud Jaan Hansla poksis kergekaalus aastail 1945–1954, oli kahekordne Eesti noortemeister 1947 ja 1948, Eesti täiskasvanute hõbe ja pronks, Astrahani linna ja oblasti meister. Pidas 174 võistlust, millest võitis 122. Hanslast sai oma õpetaja Hugo Soasepa mantlipärija: kui Vana Soa 1963. aastal lõpetas, siis Hansla 1964. aastal Pärnu Kalevis jätkas.

Hansla nimekaim õpilane oli 1971–1981 Pärnu Kalevis (alguses Hansla, seejärel Mart Keersalu käe all) treeninud Priidu Isak, kes tuli 1975–1976 kukk-kaalus (kuni 54 kg) Eesti juunioride meistriks, täiskasvanutest 1975 kärbeskaalus (kuni 51 kg) ja 1981 kergekaalus (kuni 60 kg) Eesti meistriks, lisaks teenis karjääri jooksul kaks Eesti meistrivõistluste hõbedat ja ühe pronksi. Hansla treenis noori 1975. aastani ja kasvatas terve rea Eesti noorte medalipoisse, kellest Mati Multram hiljem tallinlasena tuli Eesti täiskasvanute meistriks ning käis Kuura memoriaalil pjedestaalil. Hansla suri Pärnus 2007. aastal.

1944. aasta 5. märtsil, seega enne sakslaste minekut ja venelaste taastulekut ehk äreval sõjakevadel peeti Pärnus Eesti noorte poksimeistrivõistlused.

1947. aasta ENSV raskejõustiku spartakiaadil oli Pärnumaa neljas.

1949. aasta 7.-9. mail peeti Pärnus Eesti 26. poksimeistrivõistlused.

1950. aasta veebruaris toimus Tallinnas pealinna Tööjõureservide ja Pärnu Spartaki poksimatš, mille võitsid tallinlased 5:4. Pärnakatest võistlesid Ervin ja Martin Matsi, Robert Suokas, Jaan Hansla, Nikolai Rakitin, Mihkel Pähkel ja Marassov.

Selle matši järel on põhjust pikemalt kirjutada kolmest Pärnu sõjajärgsest poksisuurusest. Kiideti ju pressis tugeva noorte poksijate tuumiku kasvatanud treener Hugo Soaseppa, aga samuti andekat atleeti Robert Suokast ja visa vaimu ning kiire löögiga sintlast Jaan Hanslat.

Hugo Soasepp (aastani 1938 Saasepp) oli sündinud samal 1906. aastal kui Pärnu poksi esimene suur nimi Roman Kuura. Alustas poksimist tallinlasena Nigul Maatsoo (teistel andmetel Peeter Matsovi) juures, oli 1929. aastal kergekaalus Eesti meister ja 1930. aastal hõbe, kuulus poksiklubisse Gong.

Loobunud võistlusspordist, tegutses Hugo Soasepp poksikohtunikuna (vabariiklik kategooria 1954), suurima panuse Eesti spordile andis aga treenerina. 1944–1963 töötas Soasepp poksitreenerina Pärnu Spartakis ja Kalevis ning sellal oli Pärnu Eestis arvestatav poksikeskus. Soasepa nimekamad õpilased olid Robert Suokas, Jaan Hansla, Ervin ja Martin Matsi, Väino Ermel, Arnold Roos, Paavo Põntson, Nikolai Rakitin, aga Vana Soa nagu teda kutsuti, koolist käis läbi sadu Pärnu ja Sindi poisse. Ka hilisem Pärnu Kalevi aseesimees ja jalgpallur Helmut Hunt, sõudjad ja sõudetreenerid Märt Lelle ja Ülo Tölp. Hugo Soasepp töötas treeneriametist pensionile läinuna Pärnu restoranis Tallinn šveitserina ja suri 91-aastasena Pärnus.

Soasepa nimekaim õpilane oli 1932. aastal Karjala-Soomes sündinud ja seitsmeaastasena NSV Liidu ja Soome Talvesõja jalgu jäänuna näguripäevi kogenud Robert Suokas. Lapsepõlve Jaroslavli ja Pärnu lastekodudes veetnud ning seal tugevama eesõiguse mõistega kokku puutunud Suokas ehk omade jaoks Rops läks Pärnus toona algaja treeneri Soasepa treeningutele juba 13-aastasena. Lapsepõlv lastekodudes, haridus ja amet erikutsekoolist, nii sai noore mehe vaim järjest vintskemaks.

1950. aastal sai Suokasest tallinlane, treeneriks Evald Seepere. Edasine tee poksiringis oli järgmine: 1950 ja 1959 Eesti meister, vahepeal rida hõbemedaleid. 1959. aastal sai Suokasest esimene (ja ilmselt viimane) Pärnust kasvanud poksijast NSVL meistersportlane. Robert Suokas tuli kaks korda Spartaki üleliiduliseks meistriks, kuulus aastail 1951–1960 Eesti koondisse, pidas poksiringis 297 matši, millest võitis 264. Suokas suri 2014. aastal Pärnus.

1930. aastal Pärnumaal Sindi lähedal Taalis sündinud Jaan Hansla poksis kergekaalus aastail 1945–1954, oli kahekordne Eesti noortemeister 1947 ja 1948, Eesti täiskasvanute hõbe ja pronks, Astrahani linna ja oblasti meister. Pidas 174 võistlust, millest võitis 122. Hanslast sai oma õpetaja Hugo Soasepa mantlipärija: kui Vana Soa 1963. aastal lõpetas, siis Hansla 1964. aastal Pärnu Kalevis jätkas.

Hansla nimekaim õpilane oli 1971–1981 Pärnu Kalevis (alguses Hansla, seejärel Mart Keersalu käe all) treeninud Priidu Isak, kes tuli 1975–1976 kukk-kaalus (kuni 54 kg) Eesti juunioride meistriks, täiskasvanutest 1975 kärbeskaalus (kuni 51 kg) ja 1981 kergekaalus (kuni 60 kg) Eesti meistriks, lisaks teenis karjääri jooksul kaks Eesti meistrivõistluste hõbedat ja ühe pronksi. Hansla treenis noori 1975. aastani ja kasvatas terve rea Eesti noorte medalipoisse, kellest Mati Multram hiljem tallinlasena tuli Eesti täiskasvanute meistriks ning käis Kuura memoriaalil pjedestaalil. Hansla suri Pärnus 2007. aastal.

Veel mõnest Pärnu poksijast. Jüri Kaljulaid (sünd 1948) poksis aastail 1967–1982, sai Kalevi meistrivõistlustelt kolm hõbedat ja kolm pronksi, on viiekordne Pärnu meister, 1972. aasta Jelgava seitsme linna turniiri hõbedamees.

Olav Kurm (sünd 1931) poksis 1947–1958. Kolmekordne Eesti koolinoorte meistrivõistluste finalist 1947-1949, Spartaki üleliiduliste esivõistluste 1949 raskekaaluhõbe, Eesti noorte raskekaalumeister 1950, Eesti I spartakiaadi hõbe, 1958 Eesti meistrivõistluste pronks.

Avo Leppoja (sünd 1939), kolmekordne NSV Liidu üliõpilasmeister raskekaalus, kuulus aastaid Eesti paremikku.

Martin Matsi (sünd 1933), viiekordne Eesti noorte ja koolinoorte meister aastail 1948–1951, Eesti meister 1952 ja hõbe 1950, Spartaki üleliiduliste noorte meistrivõistluste pronks.

Uno Saar (sünd 1940) poksis Sindi Kalevis Jüri Ageli ja Hugo Soasepa juures, võitis 34 võistlusest 30, 1957. aasta Eesti noorte meister ja NSV Liidu noorte meistrivõistluste neljas.

Tiit Saar (sünd 1943) poksis Sindi Kalevis Jüri Ageli ja Pärnu Kalevis Hugo Soasepa juhendamisel, hiljem Tallinnas. 12-aastase karjääri jooksul sai Kalevi meistrivõistlustel kolm kulda, ühe hõbeda ja pronksi. Tallinna meister 1965, spordiühingu Vodnik 1965. aasta meistrivõistluste hõbe.

Pärnu spordi üks teadjamehi Priit Neeme meenutab: „Olid veel  mõned „hirmkõvad“ löömamehed, näod ja ninad pidevalt sinised. Üks oli hilisem motomees Rein Rabbi, teine tulevane tankivägede polkovnik Illo Pilve, veel oli keegi Utjomovi-nimeline.
Mäletan, et kas 1968. või 1969. aastal poksis Valentin Kobin Kuura mälestusvõistlusel ühe hirmkõva venelase, vist koguni olümpiahõbedaga. Too kolkis Kobinit nagu hernekotti, aga Valentin pidas vastu. Võitja läks pärast Valentini juurde, embas teda ja teadustas häälekalt: „Maailmas on vähe mehi, keda ma ei ole ära löönud, sina oled üks neist vähestest.“ Rahvas tribüünil tõusis püsti ja järgnes tugev aplaus.“

Veel mõnest Pärnu poksijast. Jüri Kaljulaid (sünd 1948) poksis aastail 1967–1982, sai Kalevi meistrivõistlustelt kolm hõbedat ja kolm pronksi, on viiekordne Pärnu meister, 1972. aasta Jelgava seitsme linna turniiri hõbedamees.

Olav Kurm (sünd 1931) poksis 1947–1958. Kolmekordne Eesti koolinoorte meistrivõistluste finalist 1947-1949, Spartaki üleliiduliste esivõistluste 1949 raskekaaluhõbe, Eesti noorte raskekaalumeister 1950, Eesti I spartakiaadi hõbe, 1958 Eesti meistrivõistluste pronks.

Avo Leppoja (sünd 1939), kolmekordne NSV Liidu üliõpilasmeister raskekaalus, kuulus aastaid Eesti paremikku.

Martin Matsi (sünd 1933), viiekordne Eesti noorte ja koolinoorte meister aastail 1948–1951, Eesti meister 1952 ja hõbe 1950, Spartaki üleliiduliste noorte meistrivõistluste pronks.

Uno Saar (sünd 1940) poksis Sindi Kalevis Jüri Ageli ja Hugo Soasepa juures, võitis 34 võistlusest 30, 1957. aasta Eesti noorte meister ja NSV Liidu noorte meistrivõistluste neljas.

Tiit Saar (sünd 1943) poksis Sindi Kalevis Jüri Ageli ja Pärnu Kalevis Hugo Soasepa juhendamisel, hiljem Tallinnas. 12-aastase karjääri jooksul sai Kalevi meistrivõistlustel kolm kulda, ühe hõbeda ja pronksi. Tallinna meister 1965, spordiühingu Vodnik 1965. aasta meistrivõistluste hõbe.

Pärnu spordi üks teadjamehi Priit Neeme meenutab: „Olid veel  mõned „hirmkõvad“ löömamehed, näod ja ninad pidevalt sinised. Üks oli hilisem motomees Rein Rabbi, teine tulevane tankivägede polkovnik Illo Pilve, veel oli keegi Utjomovi-nimeline.
Mäletan, et kas 1968. või 1969. aastal poksis Valentin Kobin Kuura mälestusvõistlusel ühe hirmkõva venelase, vist koguni olümpiahõbedaga. Too kolkis Kobinit nagu hernekotti, aga Valentin pidas vastu. Võitja läks pärast Valentini juurde, embas teda ja teadustas häälekalt: „Maailmas on vähe mehi, keda ma ei ole ära löönud, sina oled üks neist vähestest.“ Rahvas tribüünil tõusis püsti ja järgnes tugev aplaus.“

Pärnus ja Sindis korraldati poksikohtunike kursused.

31. jaanuaril olid Pärnus Tervise korraldusel Tervise, Sindi Kalju ja Viljandi Tuleviku võistlused. Sintlastest võitsid August Toomsalu ja Johannes Viidermann. Lõpus oli demonstratsioonkohtumine Viidermanni ja Nikolai Stepulovi vahel. Võitis Stepulov, kellele see oli viimane matš amatöörina enne Soome elukutseliseks minekut.

5.–6. veebruaril korraldas Kalju Eesti B-klassi esivõistlused. Nädal varem oli kohal vastutaja Nigul Maatsoo, võistluseks muretseti uus ring, kaalud ja kaks paari kindaid. Osavõtjaid oli 41, neist Kaljust 9. Meeskondlikult võitis Kalju, individuaalselt said sintlased kolm tiitlit, kaks neist vennad Künnapased.

27. veebruaril peeti Sindis Eesti meistrivõistlused, Kalju raskekaallane V. Kolk sai pronksi.

Augusti alguses korraldas Kalju poksikursused algajatele, juhendaja tallinlane E. Seepere. Treeningud olid ka esindusmeeskonnale. Novembris käis Pärnus ja Sindis treeninguid juhendamas poksiõpetaja Nigul Maatsoo.

1939. aasta üleriiklikel võistlustel viigistas Kalju EMTAS-iga 4 : 4 ja kaotas ÜENÜTO-le paari väidetavalt vale otsuse järel 0:8.

23. veebruaril toimus Pärnus Endla teatris poksimatš Soome Voimaliseura ja Pärnu vahel. Sintlastest tegid Pärnu võistkonnas kaasa Aleksander ja Jaan Toomsalu, kes mõlemad kaotasid 0 : 3. Pärnu eest poksisid muuseas ka Anton Raadik, Harald Kanepi ja Rudolf Lange.

4.–5. märtsil Pärnus algajate klassi Eesti meistrivõistlustel sai Sindi Kalju viis esikohta, neist kolm vennad Aleksander, Jaan ja August Künnapas. Võistles ka neljas vend Robert, kes paraku kaotas vend Augustile… Nädal hiljem peeti Tallinnas Eesti meistrivõistlused ja seal sai poolraskekaalus kolmanda koha Johannes Viidermann.

Pärnumaa mängude avavõistlustel võitsid Sindi poksijatest Jaan Toomsalu, August Toomsalu, Johannes Viiremann-Viderna ja Vello Nõmm.

Eesti II mängudele sõitsid Sindist Aleksander, Jaan ja August Toomsalu, Jaan ja Rudolf Künnapas, V. Nõmm ja J. Viderna. Neist sai August Toomsalu kergekeskkaalus II ja Jaan Künnapas kärbeskaalus III koha.

Novembris olid Pärnus poksihooaja avavõistlused ja Sindis raskejõustiku propagandapäev.

1940. aastal peeti Eesti osa kaalude meistrivõistlusi Tartus, osa Sindis. Tartus oli August Toomsalu kergekeskkaalus neljas ehk viimane, Sindis kohalik sportlane Rudolf Künnapas keskkaalu finaalis kohtunike häältega 2 : 1 parem tallinlasest Bernhard Salongist ja tuli endalegi mõnevõrra ootamatult meistriks. Samas kaalus oli kolmas V. Nõmm, kukk-kaalus sai Aleksander Toomsalu hõbeda. Probleem oli pakasega, mille tõttu ei suudetud Sindis võistlusruumi piisavalt soojaks kütta.

Pärnu-Sindi poksimatš jäi viiki 3 : 3, meeskonnamatš peeti ka Virumaaga, mis kaotati 1 : 7.

Novembris peeti spordiselts Kalju likvideerimiskoosolek, ühendades selle ENSV tekstiilitööliste ametiühingu Sindi käitise komiteega, mille juurde on organiseeritud ka kehakultuuri- ja muud ringid. Sindi noortele anti üle võimlaruum, mis asus ühes majas Sindi algkooliga ja oli enne võimlana kasutusele võtmist olnud kirik.

Sindi tagant Taalist pärit ning suure osa elust Sindis elanud poksija ja treeneri Jaan Hansla roll on suur selleski, et poks kui spordiala Sindis säilis ja jätkus, kui tema treeneritöö Pärnu Kalevis 1975. aastal lõppes. Jätkajaks oli tema õpilane Juri Mozessov (sünd 1946).

„Poksi juurde jõudsin 1961. aastal tartlasena. Tulin 1963., 1964. ja 1965. aastal kaaludes 48, 51 ja 54 kilogrammi Eesti noortemeistriks. Seejärel „aitas“ Kohtla-Järve treener Hans Kaiva mind sõjaväkke, kuna ühele tema poisile oli vaja teha tee Eesti koondisse vabaks. Esialgu saadeti mind Murmanskisse, aga sealt peagi Leningradi spordiroodu, kus sain Dünamo saalis ka 1964. aasta olümpiavõitja Valeri Popentšenkoga sparringut teha.“

Tagasi Eestis, otsustas veel ka ise poksinud Mozessov, et tahab Sindis treeneriks hakata ja 1968. aastal Sindi vabriku ametiühingukomitee abiga alustaski esmalt vabriku punanurgas, seejärel koolimajas.

„Treenisime ja poksisime Sindi vanas klubis ning Pärnus turu juures väikeses Kalevi võimlas, kusagil õlletehase lähedal oli ka mingi saal. Võistlusi oli palju, õnnestus minulgi Kalevi meistriks tulla. Pärnu rajooni meistrivõistlusi peeti igal aastal, osalejaid oli Kalevist, Tööjõureservidest ja merekoolist, kuhu tuldi õppima kõikjalt NSV Liidust,“ meenutab Mozessov.

1979. aastast tegutses Juri Mozessov kuni 2013. aastani Sindis ametliku poksitreenerina. Tema kasvandikud on võitnud Eesti eri vanuseklasside meistrivõistlustelt igat karva medaleid, treeneri arvestust mööda viis kulda, seitse hõbedat ja tosin pronksi. Rustam Gusseinali, keda Mozessov peab enda andekaimaks õpilaseks, sai Euroopa juunioride meistrivõistlustel 1999. aastal viienda koha. Euroopa noorsoomeistrivõistlustel on käinud veel 2009. aastal treener Mozessovi tütrepoeg Šamil Kurbanov ja 2010. aastal Erik Volõško, mõlema laeks jäi avaring ja üheksas koht. Korra Eesti koondise vanemtreeneri ja teine kord tütrepoja juhendajana käis EM-il Bulgaarias Plovdivis ka Mozessov. Edukamad õpilased olid tal veel Nikita Berlingberg, Denis Tšassovskih, Mihhail Bilan, Mihkel Mironenkov, Henri Hiiemäe, Allar Prank, Kristjan Kadak, Toivo Pettinen.

Mozessovi õpilaste viimastest savutustest võib nimetada Šamil Kurbanovi võitu Eesti poksi 100. sünnipäeva tähistanud „Olümpiakinnas 2010“ turniiril 75 kg klassis ja Karl Leemani memoriaalil, Erik Vološko esikohta sama aasta Eesti noortemeistrivõistlustel 80+ kg klassis.

Juri Mozessovi 34-aastane töö ja Pärnu ning Sindi jätkunud poksimaine olid põhjuseks, miks Eesti poksikoondise peatreener Ervin Kade 2010. ja mõnel järgmiselgi aastal koondise osa laagreid Pärnus korraldas ning ka Šamil Kurbanovi, Erik Vološko ja Rustam Gusseinali sparringuks kampa kutsus.

Alates 2013. aastast, mil Juri Mozessov 67-aastasena poksitreeneri varustuse varna riputas, Pärnus ja Pärnumaal klassikalist poksi enam ei viljelda.

Mozessov on oma 30 viimase treeneritöö aasta kasvandike saavutused nappide sõnadega väikesesse mustade kaantega märkmikku kirjutanud:

1982 EMV U19 Viktor Makaronski I.

1987 Viktor Muravjov III.

1993 Eesti meistrivõistlused A-klass Margo Rumask III, B-klass Gennadi Mozessov II.

1998 Eesti MV Tallinnas A-klass I Rustam Gusseinali, III Vladimir Ossipov, III Sergei Tšaussov. Raiskasime 1839 eurot. Eesti MV Tartus 1979 ja varem sündinud – III Denis Somov, III Dmitri Ševtšenko, III Kaido Marjak. Raiskasime 1950 krooni.

Haapsalus Rukkilille mängud I Rustam Gusseinali. Raiskasime 418 krooni.

Tartus Eesti-Soome matš +91 kg kaalus Rustam Gusseinali võitis 2. raundis. Raiskasime 245 krooni.

Sindi „lahtises ringis“ poksis 6 paari.

1999 Narvas Eesti A-klassi MV +91 kg I Rustam Gusseinali, III samas kaalus Aleksei Mozessov.

Eesti täiskasvanute MV Maardus Denis Somov, Andrus Männiste ja Rustam Gusseinali kaotasid ¼- finaalis.

Tartus Eesti B-klassi MV Nikita Berlinberg III.

„Lahtine ring“ Tallinnas I Rustam Gusseinali.

Maardu-99 võistlus Denis Tšassovskih I, Nikita Berlinberg II, Rustam Gusseinali I.

Euroopa MV Horvaatias Riekas Rustam Gusseinali 5.

Eesti C-klassi MV Kohtla-Järvel I Denis Tšassovskih.

Tartu turniir Denis Somov I, Rustam Gusseinali I.

2000 Maardus Eesti B-klassi MV Nikita Berlinberg III.

Maardu-2000 võistlus Denis Tšassovskih I, Mihail ja Maksim Bilan III.

Tartu võistlus Denis Tšassovskih, Nikita Berlinberg ja Maksim Bilan I, Kristjan Selberg III.

2001 Narvas Eesti A-klassi MV Nikita Berlinberg I.

2002 „Olümpiakinda“ võistlus Tartus Vernek Sepp III. Kristjan Selberg II.

Paide võistlus Šamil Kurbanov II, Mihkel Mironenkov II, Vernek Sepp I.

Sindi „lahtises ringis“ võistles 30 poksijat, Sindi Kalju sai 12 esikohta.

Tartus Kalevi karikavõistlus Donat Belokapõtov II, Mihkel Mironenkov I.

Jõhvis Eesti C-klassi MV Mihkel Mironenkov II, Henri Lebedev II.

2003 Sindi „lahtises ringis“ võistles 18 paari Haapsalust, Paidest, Tartu 2 klubist, Sindist. Šamil Kurbanov võitis kaks matši.

Eesti B-klassi MV Narvas Donat Belokopõtov III.

16.8.2003 võistles Sindi „lahtise ringi“ turniiril 22 poksijat 9 klubist (3 Tartu, 3 Tallinna, Paide, Haapsalu, Sindi Kalju).

2004 Tartu „olümpiakinda“ turniir Henri Hiiemäe II, Toivo Pettinen II.

Paide võistlus Šamil Kurbanov I, Aleks Rjabtsev I, Henri Hiiemäe I, Toivo Pettinen II.

Eesti B-klassi MV Maardus Henri Hiiemäe III, Mihkel Mironenkov III.

Sindis Kalevi karikavõistlus Šamil Kurbanov II, Toivo Pettinen I.

2005 Tartus „Olümpiakinda“ turniir Kristjan Kadak II, Toivo Pettinen II.

Raplas Anton Raadiku mälestusvõistlus Šamil Kurbanov I, Roman Jakovlev I, Toivo Pettinen I.

2006 Eesti MV Kohtla-Järvel Šamil Kurbanov III.

2007 Raplas Eesti MV Šamil Kurbanov I.

2008 Raplas Anton Raadiku mälestusvõistlus Edgar Moissejev II, Šamil Kurbanov II, Dmitri Lõssenko II, Maksim Kozlov II, Edgar Vološko III.

Euroopa MV Bulgarias Plovdivis Šamil Kurbanov 9.

Eesti C-klassi MV Tallinnas Erik Vološko I.

2009 Eesti C-klassi MV Kohtla-Järvel Erik Vološko I, Hans Kaiva memoriaalil Erik Vološko I.

Eesti U17 MV Šamil Kurbanov II.

Turniir Tallinnas Šamil Kurbanov II, Erik Vološko II.

Tartu lahtised MV Šamil Kurbanov I, Edgar Moissejev II

Raplas Anton Raadiku memoriaal A-klassis Šamil Kurbanov II.

2010 Šamil Kurbanovi ja Erik Vološkoga Eesti koondise laagris Kaareperes.

Valgas turniir Šamil Kurbanov I, Erik Vološko I, Rein Meier I, Joonas Soovik I.

Eesti A-klassi MV Tallinnas Šamil Kurbanov III.

Turniir Pihkvas Erik Vološko I.

Eesti U17 MV Narvas Erik Vološko I.

Turniir Soomes Tamperes Erik Vološko I.

Euroopa MV U17 Lvovis Erik Vološko 9.

Tallinnas „Olümpiakinda“ turniir Šamil Kurbanov I.

Tartus võistlus Kristjan Mäe I, Kenneth Simson II, Erik Vološko I, Joonas Soovik I, Airon Soovik I, Šamil Kurbanov I.

2011 Valgas Kristjan Mäe I, Joonas Soovik I, Kenneth Simson II, Airon Soovik III.

Eesti U19 MV Tallinnas Šamil Kurbanov II, muusikute karikas Rustam Gusseinali II.

Eesti U34 MV Rustam Gusseinali III.

Eesti U17 MV Narvas Danil Davõdov III, Erik Vološko I.

Augustis Pärnu Kuursaalis võistlesid Erik Vološko, Šamil Kurbanov ja Rustam Gusseinali.

Jõhvi lahtised meistrivõistlused Šamil Kurbanov II.

Tartu lahtised MV Egerti Tamme II, Danil Davõdov I, Šamil Kurbanov I.

2012 Valga „lahtine ring“ Mark Savtšuk I, Danil Davõdov I.

Tallinna lahtised MV Danil Davõdov III, Erik Vološko I, Šamil Kurbanov II (kaotas Ainar Karlsonile).

Eesti U19 ja U23 MV Maardus Danil Davõdov I, Šamil Kurbanov I.

Sillamäel Kudrjašovi memoriaal Danil Demidov III, Šamil Kurbanov II.

Narvas Eesti MV Šamil Kurbanov III.

Tartus „Presidendi karikas“ Egerti Talts I, Andri Busch I, Danil Demidov II.

2013 Tallinnas Eesti U19 MV Danil Demidov I, „Olümpiakinda“ võistlus Egerti Talts I, Andri Busch III.

Eesti MV Narvas Janari Talts III.

Klassikalise poksi harrastamine lõppes Pärnumaal treener Juri Mozessovi kõrvale astumisega. Ent üks katse, kahjuks õnnetu, tehti veel. 2004. aastal asutati Pärnus poksiklubi Everlast, mis rentis endale ruumid Riia maanteel kunagise Tiina kaupluse kõrvaltiivas, kus kunagi tegutses menukas varietee Hermes. Poksiklubi Everlast sportlike saavutusteni kas ei jõudnud või varjutasid neid jõhkrad peksmised Pärnu linnas ja maakonna jaanipidudel. Ühe pereisa tänaval vigaseks peksmise eest anti neli Everlasti tegelast kohtu alla ja mõisteti süüdi. Ometi õnnestus neil põgeneda Taisse, kus nad mõne aja poksisid ja lendasid siis Austraaliasse, kus nad taas pahandustesse sukeldusid ning mitu neist vangi pandi.

Everlasti alustati vähemalt sõnades suurte lootustega. Treeneriks palgati Kohtla-Järvelt pärit, nii Kuura mälestusvõistlused kui NSV Liidu meistrikulla võitnud, Donetski kehakultuuriinstituudis diplomi saanud ja 17-aastase treeneristaažiga Gennadi Pokidajev. Eesti Poksiliidu presidendi Vello Kade sõnul oli tegemist andeka treeneri ja väga meeldiva inimesega. Tema õpilane Everlastis Henri Lebedev tuli 2005. aastal Eesti 16–17-aastaste meistriks, treeningud käisid. Aga siis tuli pahandus pahanduse otsa, kohtud, põgenemised jne. Pokidajev, kellele Everlasti omanikud enam palka ei maksnud, lahkus Eestist Ukrainasse ja Everlast kui MTÜ kustutati registrist 2012. aastal.

Pärnakad on tegelnud ka kikkpoksiga. Eelnimetatud Everlasti üks skandaalsemaid liikmeid Marko Stolts tuli 2008. aastal kikkpoksis Eesti meistriks ja juunioride Euroopa meistrivõistlustel hõbemedalile. 

Ka taipoksis on märke maas: Pärnu noormees Karl-Joonatan Kvell võitis 2018. aastal taipoksi maailmameistrivõistlustel Mehhikos kuni 75 kilogrammi kaalukategoorias Eestile hõbemedali. 

Pärnumaalaste medalid Eesti täiskasvanute poksimeistrivõistlustelt (Rein Pajuri raamatu „Poksi lugu“ andmeil)

1928 poolraskekaal 80 kg: 1. Roman Kuura, Tln Kalev.

1929 kergekaal 62 kg: 1. Hugo Soasepp, Tln Sport; poolraskekaal: 1. Roman Kuura, Tln Sport.

1930 kergekeskkaal 67 kg: 2. Hugo Soasepp, Tln Sport; poolraskekaal: 3. Roman Kuura, Tln Sport.

1931 poolraskekaal: 1. Roman Kuura, Tln Sport.

1932 poolraskekaal: 1. Roman Kuura, Tln Spartak; raskekaal üle 80 kg: 2. Holm, Pärnu Tervis.

1932 kergekeskkaal 67 kg: 2. A. Fuchs, Pärnu Tervis.

1938 raskekaal üle 80 kg: 3. V. Kolk, Sindi Kalju.

1939 poolraskekaal 80 kg: 3. J. Viderna, Sindi Kalju.

1940 kukk-kaal 54 kg: 2. Arnold Toomsalu, Sindi Kalju; keskkaal 73 kg: 1. Rudolf Künnapas, Sindi Kalju, 3. V. Nõmm, Sindi Kalju.

1941 kergekeskkaal 67 kg: 3. Siim Mandre, Pärnu Spartak; poolraskekaal 80 kg: 3. Ahto Kivi, Pärnu Spartak.

1942 kukk-kaal 54 kg: 3. Leo Rannat, Pärnu Tervis; sulgkaal 58 kg: 3. Heinrich Kurvet, Pärnu Tervis. (Ajalehe Uus Elu andmeil oli 25.-26. aprillil Tallinnas peetud Eesti lahtistel esivõistlustel Rannat esimene, Kurvet teine nagu ka kergekeskkaalus K. Jõõks ja keskkaalus H. Popp, kergekaalus oli Olter kolmas. Kõik Pärnu Tervis. Punkte said seltsidest ÜENÜTO 12, Pärnu Tervis 10, viiendana Sindi Kalju 1 punkti).

1947 kergekeskkaal 67 kg: 3. Arnold Toomsalu, Pärnu Kalev.

1949 kärbeskaal 51 kg: 3. P. Treufeldt, Pärnu Spartak; kukk-kaal 54 kg: 2. Mihkel Pähkel, Pärnu Spartak; kergekaal 62 kg: 3. Jaan Hansla, Pärnu Spartak; keskkaal 73 kg: 2. Erich Köösel, Pärnu Spartak.

1950 kärbeskaal 51 kg: 1. Robert Suokas, Tln Spartak, 2. Martin Matsi, Pärnu; sulgkaal 58 kg: 2. Jaan Hansla.

1951 II keskkaal 75 kg: 3. Nikolai Rakitin, Pärnu Spartak.

1952 kukk-kaal 54 kg: 1. Martin Matsi, Pärnu Kalev, 2. Robert Suokas, Tln Spartak; kergekaal 60 kg: 2. Anatoli Homenja, Pärnu Spartak.

1955 koos ENSV I spartakiaadiga raskekaal üle 81 kg: 2. Olav Kurm, Pärnu Kalev.

1957 raskekaal üle 81 kg: 3. R.Ruudi, Pärnu Kalev.

1958 sulgkaal 57 kg: 2. Robert Suokas, Pärnu Kalev; II keskkaal 75 kg: 2. koht Kilingi-Nõmme II järgu mees Ants Lill; raskekaal üle 81 kg: 3. Olav Kurm, Prn Kalev.

1959 sulgkaal 57 kg: 1. Robert Suokas, Pärnu Kalev.

1960 raskekaal üle 81 kg: 2. Arnold Roos, Pärnu Kalev.

1964 raskekaal üle 81 kg; 3. Jüri Kello, Pärnu Kalev.

1967 71 kg; 3. Kalju Raudjalg, Pärnu Kalev.

1968 57 kg: 1. Mati Multram, Tln Kalev; 67 kg: 2. Kalju Raudjalg, Pärnu Kalev; 71 kg: 3. Vadim Kobin, Pärnu Kalev; üle 81 kg: 3. A. Odintsov, Pärnu Kalev.

1969 71 kg: 2. Kalju Raudjalg, Pärnu Kalev.

1970 raskekaal üle 81 kg: 3. Harri Olli, Pärnu Kalev.

1972 kukk-kaal 54 kg: 3. J. Pronin, Pärnu Kalev; I kergekeskkaal 64,5 kg: 3. U. Tetterman, Pärnu Kalev; II kergekeskkaal: 3. H. Hallmere, Pärnu Kalev; I keskkaal: 3. Valeri Morgun, Pärnu Kalev; II keskkaal: 2. Anatoli Avramtšikov, Pärnu Kalev; raskekaal üle 81 kg: 3. Harri Olli, Pärnu Kalev.

1973 II kergekeskkaal: 2. Anatoli Artemonov, Pärnu Kalev; raskekaal üle 81 kg: 3. Harri Olli, Pärnu Kalev.

1974 54 kg: 1. Mart Keersalu, Pärnu Kalev; 63,5 kg: 3. Aare Nõmme, Pärnu Kalev; raskekaal üle 81 kg: 3. Harri Olli, Pärnu Kalev.

1975 63,5 kg: 3. V. Prokazov, Pärnu Kalev; 71 kg: 3. Vello Hansen, Pärnu Kalev.

1977 54 kg: 3. Mart Keersalu, Pärnu Kalev.

1998 67 kg: 3. Deniss Somov, Sindi Kalju; 81 kg: Dmitri Ševtšenko, Sindi Kalju; 91 kg: 3. Kaido Marjak, Sindi Kalju.

2007 81 kg 3. Toivo Pettinen, Karl Lemani PK.

2011 üle 91 kg 3. Rustam Gusseinali, SK Kalju.

2012 81 kg 3. Šamil Kurbanov, Sindi SK Kalju.

2018 81 kg 2. Šamil Kurbanov, PK Avangard Boxing.

Kasutatud kirjandus:

Rein Pajur, „Poksi lugu“, Tallinn, 2009

Tiit Lääne, „Eesti Poks 100“, Tartu, 2010

Helle Artel, „Sindi Spordiselts Kalju“, uurimus

Hetti Siitam, Arno Tänav, TPedI kursusetöö Sindi spordiseltsi „Kalju“ tegevusest aastail 1920–1940, Tallinn, 1969

Fotod: Aksel Randmeri fotokogu, Hetti Siitami ja Arno Tänava kursusetöö, erakogud

Pärnumaa spordiajaloo ülevaate on koostanud Enn Hallik. Oodatud on lugejate poolsed tähelepanekud, täiendused ja ajaloolised fotod ennhallik[at]gmail.com

Creative Commons License Käesolev litsents lubab kõigil kasutajatel teha teosest kohendusi, töötlusi ja tuletatud teoseid seni, kuni viidatakse algsele autorile ja litsentseeritakse tuletatud teos sama litsentsi alusel. Ühtlasi kaasneb antud litsentsiga keeld kasutada nii teost ennast kui ka tuletatud teoseid ärilisel eesmärgil. Veebilehel oleva materjali on koostanud Enn Hallik, kes on väga tänulik igasuguste märkuste, täienduste ja ajalooliste fotode eest.

Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 2.0 Generic License
Veebilehel oleva materjali on koostanud Enn Hallik, kes on väga tänulik igasuguste märkuste, täienduste ja ajalooliste fotode eest.

Creative Commons License Veebilehel oleva materjali on koostanud Enn Hallik. Oodatud on lugejate poolsed tähelepanekud, täiendused ja ajaloolised fotod ennhallik[at]gmail.com